sreda, 10. september 2014

OTVORITEV ROPOTARNICE


No, pa smo ga dočakali! Zloglasni tretji september. Dan, ko bo svoja vrata odprla prenovljena, večja in mikavnejša Ropotarnica. Ropotarnico je ustanovilo društvo Aktiviraj se, da bi lahko financiralo svoj obstoj, obstoj Ropotarnice in raznovrstne projekte, namenjene predvsem težje zaposljivim skupinam, v želji ustvarjati zelena, socialna delovna mesta.

Ropotarnica je v svojem delovanju zamenjala že dve lokaciji, nazadnje je bila na ulici Kneza koclja 6. Tokrat pa se je preselila v večje prostore bivše trgovine Tekstil Zarja.

Ob 11. uri je na Partizanski cesti 21 kar vrvelo. Mnogo radovednic in radovednežev je prišlo pogledat, kaj neki smo zadnji mesec skrivali za zastrtimi okni. Tem so se pridužili še prostovoljci društva Aktiviraj se in naši stari znanci ter redne stranke iz prejšnjih lokacij. V zraku je bilo slišati glasno mrmranje, ki pa je kaj hitro potihnilo, ko je na prizorišče stopila gospa učiteljica, v prostem času kantavtorka ---- in s svojo pesmijo pričela uradni del otvoritve.

Polona Červek in Jasna Beršnjak, predstavnici društva Aktiviraj se, sta povedali nekaj besed o društvu, Ropotarnici, njunem začetku in namenu nato pa besedo predali našim podpornikom, ki se jim iz srca zahvaljujemo: mariborskemu županu Andreju Fištravcu, Mateji Muršak, direktorici območne službe zavoda RS za zaposlovanje Maribor in predstavnici podjetja Snaga Ireni Bartok. Uradni del je zaključil čarodej Sam Sebastjan in s svojo magijo privabil nasmehe na bolj ali manj resne obraze. Sledilo je okrepčilo v obliki kanapejčkov z dobrotami iz Mestnega vrta (https://www.facebook.com/pages/Mestni-vrt/275403829291995?ref=hl), ki smo jih pridelali člani društva Aktiviraj se ob pomoči prostovoljcev. Poskrbljeno je bilo za vsak okus, za suha usta pa so bili na voljo domači sokovi in kavica.

1, 2, 3 – START, nakupovanje, brskanje in ogledovanje se je pričelo. Vsakdo je našel nekaj zase, ta lestenec, druga krilo, tretji knjigo, četrti pa kako malenkost, skodelico ali zapestnico.

Tisti, ki nas poznate, veste, da se v Ropotarnici najde prav vse, od čevljev, oblačil, knjig, plošč, kuhinjskih pripomočkov do uhančkov in modnih dodatkov za telo ter dom. Našo ponudbo smo še dodatno razširili na manjše kose pohištva, ki jih prej nismo mogli sprejemati zaradi prostorske stiske. Pričeli pa smo tudi s prodajo krasno dišečih vrečic sivke, po simbolični ceni 1€, s katerimi bi radi zbrali sredstva za nakup rabljenega kombija. Le-tega nujno potrebujemo za prevoz donacij.

Sami nasmejani obrazi in dosti dobre volje je pokronalo otvoritev:
„Še pridemo! Pa nekaj prinesemo zraven, je treba počistit omare doma pa se nam zdi škoda stvari zmetati proč,“ so se poslavljali naši gosti, zdaj že stranke in zadovoljnih obrazov odhiteli dnevu naproti.
„Pridite, pridite!“ smo mahali, „Pa čeprav samo pozdravit in pobrskat.“

Se vidimo na Partizanski 21!


sreda, 16. julij 2014

Lučnik



Velecvetni lučnik (Verbascum thapsiforme) ali papeževa sveča je ena najbolj impozantnih rastlin, kar jih rase pri nas. Obstaja vec vrst, znana  sta tudi drobnocvetni lučnik (Verbascum thapsus) in še črni lučnik. V zdravilstvu uporabljamo samo cvetove, saj so ostali deli rastline bolj kot ne skodljivi. Listi so zelo kosmati in pri zemlji veliki, proti vrhu pa so vedno manjši. Ze v imenu je opozorilo, da je rastlina kosmata kot barbar, rumene barve, tako da so jo uporabljali za barvanje, ker pa so posušene rastline namakali v smolo in si z njimi svetili (ali pac?), je dobila ime lučnik ali papeževa sveča.

Lučnik je znan po tem, da miri kašelj, pospešuje izkašljevanje, blaži vnetja in znižuje vročino. Obenem žene tudi na vodo, zdravi revmo in rane.

Že v času antike so z njim zdravili kašelj, rane in opekline, Adam Lunicerus pa je bil prvi zdravnik, ki ga je uporabljal proti kašlju, pri srčnih obolenjih, pri visoki vročini , za celjenje ran pa tudi za hitrejše rast las. Lučnik je tako kot slez in slezenovec sluzava zdravilna zel, ki spada k prsnim čajem in jo zato uporabljamo za zdravljenje vseh vrst bolezni dihal. Ker krepi in utrjuje sluznico vseh prebavnih organov, spodbuja izločanje tekočin, olajšuje izkašljevanje in zmanjša vnetja sluznice. Lajša bronhitis, astmo, hripavost, nahod in hud kašelj. Poparek iz lučnika zdravi tudi jetra, revmo, žene na vodo ter uravnava menstruacijo. Če cvetove namočimo v žganje dobimo odlično vtiralo za revmo in protin, če jih namočimo v olivno olje pa so poleg zdravila za revmo še odlično zdravilo za zlato žilo in srbeča aftna vnetja.


Ljudsko izrocilo pravi: ‘Če 15. avgusta (Marijino vnebovzetje) posvetite rastlino, bo to delovalo kot zaščita pred strelo in demoni.’ Tako je lučnik simbol za preprečevanje nesreče.
V Indiji je lučnik čaščen kot rastlina za varnost, zato je v mnogih hišah obešen nad vrati ali okni in hišo ščiti pred zli duhovi. Cvetje svetle rumene barve simbolizira svetlobo, ki odganja zle duhove. V magičnih ritualih Keltov se lučnik uporablja kot kadilo, da bi lahko z vdihavanjem hlapov pridobili znanje prednikov. Poleg tega so druidi svoje obredne obleke pobarvali rumeno s pomočjo lučnika.


 Pa še za nekaj se lučnik uporablja v ljudski medicini in sicer, če slabo slišimo si nekaj kapljic lučnikovega olja nakapamo v uho, mozoljev in turov pa naj bi se zlahka znebili s cvetovi, prekuhanimi v mleku.

Vse dobro
Teta Jasna =D

nedelja, 8. junij 2014

Trpotec (Plantago)




Najveckrat prezrta mala rastlinica pa taaaakooo koristna. Kot otrok sem ga uporabljala na dnevni bazi. Kolena, komolci, nos, vsi bolj izpostavljeni deli mojega telesa so imeli (in se imajo) obsesivno potrebo po tem, da se cimveckrat podrgnejo ali tresnejo ob karseda neprijetne povrsine. Ja, mnogo dolgujem trpotcu.


Teta Hildegarda (svetu poznana kot sveta Hildegarda iz Bingna pa tudi kot superzenska 12. st.) o trpotcu takole razlaga:
Vzami trpotec in iztisni iz njega sok. Potem ko sok precedis skozi krpo, ga zmesaj z vinom ali medom in ga daj piti tistemu, ki ga muci putika. Bolecine se bodo umaknile.
Trpotec (ozko- ali siroko-listni) je torej odlicno sredstvo za lajsanje revmaticnih obolenj. Pripravljen napitek zauzijemo veckrat dnevno po malem. Teta Hildegarda pri vsem, prav VSEM, priporoca zmernost.

 Nadalje je trpotec nadvse cudovit pri lajsanju bolecin. Pri zbadanju ali bolecinah kjerkoli v ali na telesu, na bolece mesto polozimo se tople kuhane liste trpotca, ki smo jih pred tem dobro ozeli in bolecine bodo znosnejse, brez uporabe tablet. Teh obkladkov pa ne smemo uporabiti, ce je bolecina povezana z vrocino.
Tukaj velja opozoriti, da je bolecina alarmni signal nasega telesa. Zato moramo biti pozorni na mesto in jakost bolecine. Vprasati se moramo, kaj nam hoce nase telo sporociti. Zagotovo je sila napacno, ce bolecino kar izklopimo ne da bi upostevali njene vzroke.


 In se ena stvar pri kateri trpotec postavlja pike na i. Poznate frazo, da ima nekdo sladko kri? To povemo, ko nekoga kar naprej obletava ves mozen mrces, njegovi sosedje pa jo odnesejo brez enega samega pika. No, tem sladkokrvnim pomaga trpotcev sok 2-3 krat dnevno, 10 kapljic.
Bojda bo clovek, ki so ga prej nadlegovali insekti, resen te nadloge pa se alergije na pike zuzelk se bodo umirile.

Uporabna pa je tudi korenina trpotca. Iz nje izdelamo zdravilo za boljse in hitrejse zarascanje zlomljenih kosti. Korenine trpotca izkopamo, ocistimo, nasekljamo cisto na drobno in vmesamo v tekoci med, ki smo ga pred tem pogreli v vodni kopeli na prbl. 30 stopinjah C. Razmerje je 100g koreninic na 300g medu. Zlicko zdravila zauzijemo pred vsakim obrokom in pustimo, da se nam raztopi v ustih.

Zdaj pa se naj kdo rece da trpotec ni od sile!



Aha, skoraj sem pozabila: iskreno se opravicujem vsem, ki pogresate stresice oz. sumnike.
Vse dobro

Teta Jasna