sreda, 16. julij 2014

Lučnik



Velecvetni lučnik (Verbascum thapsiforme) ali papeževa sveča je ena najbolj impozantnih rastlin, kar jih rase pri nas. Obstaja vec vrst, znana  sta tudi drobnocvetni lučnik (Verbascum thapsus) in še črni lučnik. V zdravilstvu uporabljamo samo cvetove, saj so ostali deli rastline bolj kot ne skodljivi. Listi so zelo kosmati in pri zemlji veliki, proti vrhu pa so vedno manjši. Ze v imenu je opozorilo, da je rastlina kosmata kot barbar, rumene barve, tako da so jo uporabljali za barvanje, ker pa so posušene rastline namakali v smolo in si z njimi svetili (ali pac?), je dobila ime lučnik ali papeževa sveča.

Lučnik je znan po tem, da miri kašelj, pospešuje izkašljevanje, blaži vnetja in znižuje vročino. Obenem žene tudi na vodo, zdravi revmo in rane.

Že v času antike so z njim zdravili kašelj, rane in opekline, Adam Lunicerus pa je bil prvi zdravnik, ki ga je uporabljal proti kašlju, pri srčnih obolenjih, pri visoki vročini , za celjenje ran pa tudi za hitrejše rast las. Lučnik je tako kot slez in slezenovec sluzava zdravilna zel, ki spada k prsnim čajem in jo zato uporabljamo za zdravljenje vseh vrst bolezni dihal. Ker krepi in utrjuje sluznico vseh prebavnih organov, spodbuja izločanje tekočin, olajšuje izkašljevanje in zmanjša vnetja sluznice. Lajša bronhitis, astmo, hripavost, nahod in hud kašelj. Poparek iz lučnika zdravi tudi jetra, revmo, žene na vodo ter uravnava menstruacijo. Če cvetove namočimo v žganje dobimo odlično vtiralo za revmo in protin, če jih namočimo v olivno olje pa so poleg zdravila za revmo še odlično zdravilo za zlato žilo in srbeča aftna vnetja.


Ljudsko izrocilo pravi: ‘Če 15. avgusta (Marijino vnebovzetje) posvetite rastlino, bo to delovalo kot zaščita pred strelo in demoni.’ Tako je lučnik simbol za preprečevanje nesreče.
V Indiji je lučnik čaščen kot rastlina za varnost, zato je v mnogih hišah obešen nad vrati ali okni in hišo ščiti pred zli duhovi. Cvetje svetle rumene barve simbolizira svetlobo, ki odganja zle duhove. V magičnih ritualih Keltov se lučnik uporablja kot kadilo, da bi lahko z vdihavanjem hlapov pridobili znanje prednikov. Poleg tega so druidi svoje obredne obleke pobarvali rumeno s pomočjo lučnika.


 Pa še za nekaj se lučnik uporablja v ljudski medicini in sicer, če slabo slišimo si nekaj kapljic lučnikovega olja nakapamo v uho, mozoljev in turov pa naj bi se zlahka znebili s cvetovi, prekuhanimi v mleku.

Vse dobro
Teta Jasna =D

Ni komentarjev:

Objavite komentar