sreda, 20. april 2016

Visoka greda

Za lažje obdelovanje in preprečevanje vdora škodljivcev v naš vrt, si na vrtu lahko pripravimo visoke grede. Visoke grede si lahko razlagamo na več načinov. Dvignjena greda oz. v nekakšni konstrukciji nasipana zemlja za lažje obdelovanje ali pa pripravljena po permakulturnem načinu. Slednjega bom predstavil v nadaljevanju današnjega bloga.

Permakultura je načrtovan sistem, ki poskuša ustvariti trajnostni življenjski prostor (habitat) s posnemanjem vzorcev iz narave. Torej je visoka greda način priprave zelenjavnega oziroma zeliščnega vrta s posnemanjem narave in gojenje rastlin s pomočjo dobrih mikroorganizmov v gredi.

Kako pripravimo visoko gredo po permakulturnem načinu?

1. Potrebujemo nekaj osnovnega orodja in material iz katerega bomo gredo izdelali. Gredo postavimo na sončno lego in naj ne bo širša od 1,5m za lažje obdelovanje. Obrnjena naj bo sever-jug. Z mesta kjer bo postavljena visoka greda najprej odstranimo približno 25 – 30cm zemlje, ki jo bomo uporabili kasneje. Ta korak ni potreben, če vrtno zemlje lahko zagotovimo drugje.

2. Dno zaščitimo pred zemeljskimi zajedavci s plastjo ovčje volne, ki naj bo debela približno 10cm. Gredo bo ščitila pred krti, voluharji, mišmi in drugimi zajedavci. Volna tudi toplotno izolira in v gredi zadržuje vlago.

3. Naslednji sloj je debelejši material, ki nam služi kot drenaža, da v gredi ne zastaja voda. Debel naj bo približno 20cm in nalagamo jih v obliki mreže. Na debelejše veje naložimo nekaj svežih smrekovih vej in druge olesenele odpadke, ki jih najdemo na vrtu. Vse skupaj je potrebno pretlačiti oz. pohoditi.

4. Na utrjeno drenažno plast naložimo obrnjeno travno rušo, ki smo jo pred začetkom nalaganja izkopali, meri pa naj približno 10cm.

5. Dodamo plast listja pomešanega z biološkimi odpadki, pokošeno travo, odcvetele rože idr. Dodamo lahko tudi plast kartona, ki je dobra vaba za deževnike. Ta plast naj bo visoka približno 20cm.

6.  Dodamo plast gozdnega humusa pomešanega s hlevskim gnojem v 20cm plasti.

7. Kadar pripravljamo gredo v jeseni (boljše kot spomladi, da se greda uleži), zastremo s slamo v 10cm plasti, ki pa preko zime razpade in prispeva k boljši zemlji.

Takšna greda nam zadostuje za vrtnarjenje približno 5 do 6 let, ko se močno posede pa pripravimo ponovno po istem postopku. Dognojevanje posebej ni potrebno oz. dodamo nizko plast predelanega komposta in rahlo prekopljemo zgornjo plast.


Naj le raste!

Ni komentarjev:

Objavite komentar