Koncept skupnostnega vrta je v Sloveniji še dokaj neznan. Resda pri nas, tudi v Mariboru, delujejo že kar številni vrtovi, ki se sicer imenujejo skupnostni, a s tem imenom delno zavajajo, saj večinoma delujejo po najemniškem principu. To pomeni, da zainteresiran vrtičkar pod določenimi pogoji in običajno za plačilo dobi v najem natančno izmerjen in odrejen kos zemlje.
Mestni vrt na Koroški 39 pa deluje na drugačen način. Vse je skupno, nihče nima lastne gredice. Seveda pa tudi vsi delamo vse in kar pridelamo, skupaj porabimo na naših druženjih.
Zamisel za takšen vrt smo dobili v tujini, kjer so skupnostni vrtovi precej razširjeni, še zlasti v velikih mestih. Zgledovali smo se predvsem po berlinskem Princesinem vrtu, Prinzessinen Garten, ki deluje kot javna površina, na kateri nihče nima svoje gredice, lahko pa vsak po svojih zmožnostih in razpoložljivem času sodeluje pri vrtnarskih opravilih in skrbi za vrt, pa tudi pri uživanju sadov vrta. V Berlinu so v premični vrt spremenili dotlej zapuščeno površino ob nekdanjem berlinskem zidu in v kratkem je postal mnogo več kot le vrt; postal je nov družabni in izobraževalni center ter prostor za aktivno preživljanje prostega časa.
No, če mogoče v Berlinu, pa je mogoče tudi v Mariboru, smo si rekli in - začeli. Resda v precej manjšem obsegu, pa saj tudi Maribor ni Berlin. A tudi pri nas je dobrodošel prav vsak, pa če pride za pol urce ali za ves dan. Plačati ni treba nič, stroške delovanja vrta nosi Društvo Aktiviraj se. S seboj prinesite le dobro voljo (če imate doma kakšno vrtno orodje, s katerim ne veste, kaj početi, pa ga bomo tudi koristno uporabili)!
Se vidimo na Vrtu!
Ni komentarjev:
Objavite komentar